Zaloguj się:

Funkcjonalna i piekna kuchnia - to mozliweKażdy z nas marzy o pięknej oraz nowoczesnej kuchni. Dobrze zaprojektowana będzie praktyczna i pozwoli na efektywne spędzanie czasu nie tylko podczas przygotowywania lub spożywania posiłków. Domownicy chętnie będą w niej przebywać czytając gazetę przy porannej kawie, rozmawiając przy wieczornej herbacie oraz odrabiając z dziećmi zadania domowe.

Serce domu

Życie rodzinne większości rodzin bardzo często skupia się w kuchni a dorośli oraz dzieci wskazują, że przy kuchennym stole najlepiej prowadzi się rozmowy. Jak urządzić kuchnię, aby wszyscy członkowie chętnie spędzali w niej czas, dobrze się czuli oraz mogli wygodnie przygotować posiłki? Przede wszystkim rozpoczynając aranżację zwrócić uwagę należy na metraż kuchni. Właściciele dużych pomieszczeń nie mają się czego obawiać, ponieważ na wszystko znajdzie się miejsce. W trudniejszej sytuacji są osoby, mające do dyspozycji mniejszą powierzchnię. Aranżacja ergonomicznej kuchni jest więc o wiele trudniejsza, ale nie niemożliwa.

Kuchnia o dużym metrażu

Właściciele kuchni mający do dyspozycji dużą przestrzeń mogą zastosować wyspę kuchenną, która umożliwia pomieszczenie w jednym miejscu wielu urządzeń oraz niezbędnych elementów wyposażenia kuchennych. Duży metraż pozwoli na swobodne umieszczenie w kuchni zmywarki, ekspresu do kawy, krajalnicy oraz mikrofalówki.

Mała kuchnia

Właściciele kuchni o małej powierzchni nie mogą sobie pozwolić na zaopatrzenie kuchni we wszystkie urządzenia kuchenne. Bardzo często nie ma miejsca na zmywarkę, zamiast niej praktyczniej jest umieścić szafkę w której znajdą się garnki. Okazuje się, że mała kuchnia również może być funkcjonalna. Odpowiedni układ mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia stworzy dobrą ergonomię i powoli na wygodne użytkowanie.

Dekoracje

Aby twoja kuchnia miała niepowtarzalny wygląd, warto zastosować w niej dekorację. Oprócz kwiatów, obrusów, wazonów praktycznym rozwiązaniem są ozdoby na ścianę w formie wieszaków – tzw. pomocnik kuchenny. Oprócz walorów estetycznych pozwala na zawieszenie ręczników lub rękawic, a więc nie tylko ozdabia, a także porządkuje przestrzeń. To ostatnie jest wyjątkowo istotne – w końcu wszyscy z własnego doświadczenia wiemy, jak łatwo w kuchni zaprowadzić rozgardiasz nie z tej ziemi. I to za pomocą jednodaniowego obiadu, który miał nam zająć 20 minut.

Ozdoby w kuchni – jakie wybrać?

ozdoba na ścianę kuchenny pomocnik

Ostateczny wybór dekoracji zależy oczywiście od stylu, w którym urządzona jest kuchnia (sprawdź: W jakim stylu urządzić kuchnię – przewodnik), ale warto pamiętać, że w kuchni sprawdzą się zwłaszcza ozdoby, które mają też bardziej utylitarny aspekt – jak wspomniany już pomocnik kuchenny.

Jeśli nasza kuchnia jest minimalistyczna, szukajmy ozdób o prostej formie, jeśli została urządzona w prowansalskim klimacie, szukajmy wszystkiego, co delikatne i romantyczne. Jeśli urządziliśmy ją w etno klimatach, postawmy na autentyczne przedmioty stworzone przez lokalnych rzemieślników.