Zaloguj się:

Jaki skrypt sklepu internetowego wybracEcommerce to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Brak czasu, pośpiech, wygoda, powodują że konsumenci coraz chętniej kupują w sklepach internetowych. Istotną kwestią są również niższe ceny.
Dynamika wzrostu sprzedaży internetowej w ciągu 2 lat (od 2013 do 2015) wyniosła 43,1%. Nie ma innej branży, która rozwija się tak szybko. Dodatkowo analizy wskazują, że w kolejnych latach tendencja wzrostowa będzie się utrzymywała.

Zalety sklepu internetowego

Sklep internetowy to popularny pomysł na własną działalność gospodarczą. Koszty inwestycji nie są wysokie i stosunkowo szybko mogą się zwrócić. Nie trzeba wynajmować lokalu, magazynu (przynajmniej na początku), potrzebna jest mniejsza ilość pracowników.
Oferta sklepu internetowego jest znacznie szersza niż w sklepie stacjonarnym, także ceny mogą być niższe, bo omija się pośredników. Łatwiej jest zgromadzić wokół sklepu stałe grono klientów, którzy dodatkowo mogą jeszcze polecić sklep swoim znajomym. Korzyści ecommerce dostrzegły także sklepy stacjonarne, które założyły własne platformy. Dzięki temu znacznie zwiększyły swoje obroty zyskując nowych klientów z całej Polski. Duże sieci handlowe oferują nawet darmową dostawę zamówionych artykułów.

Jak założyć sklep internetowy?

Założenie sklepu internetowego nie jest trudne, pod warunkiem, że odpowiedzieliśmy sobie wcześniej na kilka podstawowych pytań:
  • jaką kwotą dysponujemy,
  • jak duży sklep będziemy prowadzić (ilość produktów),
  • w jaki sposób chcemy go promować,
  • czy zależy nam na prostocie obsługi programu,
  • jak chcemy utrzymywać kontakt z klientami.

Odpowiedzi na te pytania ułatwią wybór oprogramowania dla sklepu. Ogólnie są dwie możliwości: oprogramowanie autorskie lub skorzystanie z gotowych skryptów.
Oprogramowanie autorskie gwarantuje dostosowanie sklepu do naszych indywidualnych potrzeb, nadaje mu wyjątkowy wygląd, zwiększa bezpieczeństwo (unikalne kody). Minusem tego rozwiązania jest jego koszt. Napisanie programu pod konkretne zamówienie jest czasochłonne i wymaga sporo pracy. Dodatkowo musimy mieć świadomość, że poprawność funkcjonowania tego programu będzie testowana na naszym sklepie.
Skrypt sklepu internetowego daje gwarancję zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Gotowe skrypty są łatwe w obsłudze, istnieje możliwość dostosowania ich do specyfiki sklepu internetowego. Do wyboru jest wiele opcji darmowych lub odpłatnych. Darmowy skrypt sklepu internetowego przeznaczony jest głównie dla małych sklepów lub dla tych, którzy chcą przetestować opłacalność swojego pomysłu.
Podejmując decyzję o wyborze skryptu, warto zapoznać się z możliwościami różnych silników sklepów online.

Najpopularniejsze skrypty sklepów internetowych

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z wykonywaniem powtarzalnych czynności:
  • wprowadzaniem produktów,
  • przyjmowaniem zamówień,
  • przyjmowaniem wpłat,
  • realizacją zamówień.

Dobry silnik sklepu internetowego zapewnia automatyzację tych czynności oraz wykorzystanie wielu dodatkowych opcji. Właścicielowi powinno zostać tylko pakowanie i wysyłanie zamówionych produktów.

Magento

To bardzo popularny skrypt wśród właścicieli sklepów internetowych. Przede wszystkim zawiera duże możliwości funkcjonalne ułatwiające zarządzanie sklepem. Zdecydowanie wyróżnia go możliwość prowadzenia kilku sklepów z jednego panelu administratora. Posiada możliwość prowadzenia różnorodnych analiz w oparciu o integrację z Google Analytics, a także możliwość wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Wśród dodatkowych funkcji znajduje się obsługa kodów rabatowych, kasa, obsługa dostaw itd. Istnieje także możliwość definiowania różnych szablonów dla wybranych kategorii.
Magento to skrypt najlepiej przystosowany do pozycjonowania w wyszukiwarkach. To istotna zaleta, która bezpośrednio przekłada się na wyniki sprzedażowe.
Do zainstalowania sklepu potrzebna jest własna domena oraz serwer o sporych możliwościach. Silnik daje możliwości indywidualnego konfigurowania, ale wymaga to dużej wiedzy informatycznej.
Skrypt Magento dostępny jest w wersji darmowej (Magento Community Edition) oraz komercyjnej (Magento Enterprise Edition). Zdecydowanie jest to dobry program dla dużych sklepów internetowych.

PrestaShop

To darmowy skrypt sklepu internetowego. Potrzebny jest tylko własny hosting i domena. Silnik daje wiele możliwości do skonfigurowania sklepu wedle własnych potrzeb. W razie konieczności program można rozszerzać za pomocą płatnych wtyczek. W przeciwieństwie do funkcji, grafika nie daje zbyt dużych możliwości indywidualizacji.
Skrypt użyteczny dla małych sklepów lub tych, które dopiero zaczynają działalność.

Shoper

To całkowicie polski skrypt, dlatego też bardzo popularny. System udostępniany jest w modelu Saas, czyli sklep jest udostępniany na zasadzie miesięcznego abonamentu. Administrowanie sklepem leży po stronie Shoper. Wysokość abonamentu zależy od wielkości sklepu, limitu transferu i dodatkowych funkcji. Program przeznaczony jest zarówno dla sklepów małych, jak i dużych. Wybierając opcję abonamentową musimy brać pod uwagę fakt, że wiążemy się z usługodawcą na parę lat i powinna to być firma sprawdzona, o ustabilizowanej pozycji na rynku.

WooComerce

To darmowy skrypt przeznaczony dla małych i dużych sklepów. Wymaga posiadania domeny i serwera oraz WordPress (darmowy). Z WooComerce korzysta 30% sklepów www na świecie, posiada polską wtyczkę. Jest łatwy w obsłudze i daje duże możliwości indywidualnego dostosowania. Platforma jest bardzo dobrze przystosowana do wykorzystywania content marketingu mającego duży wpływ na pozycjonowanie sklepu.

Podsumowanie

Wybierając oprogramowanie dla sklepu internetowego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na możliwość automatycznej integracji z portalami aukcyjnymi (Allegro), porównywarkami cen (Ceneo), firmami kurierskimi lub księgowością online. To znacznie ułatwia i skraca czas obsługi sklepu.
Wiele firm daje możliwość testowania oprogramowania przez okres 14 dni. To opcja, z której warto skorzystać. Daje to możliwość zapoznania się z programem, jego obsługą, funkcjonalnością i możliwościami. Czasami administracja sklepem jest bardzo skomplikowana i wymaga wiedzy informatycznej. W tym przypadku ważna jest możliwość darmowego korzystania z pomocy technicznej.
Trzeba także pamiętać, że wybierając darmowy skrypt nie możemy liczyć na wsparcie techniczne. W przypadku jakichkolwiek problemów konieczne będzie zatrudnienie profesjonalnego programisty.
Sklep internetowy budujemy z myślą o co najmniej kilkuletnim funkcjonowaniu, dlatego wybór powinien być dokonany szczególnie starannie pod względem użyteczności.
Artykuł przygotowany przez firmę Aurora Creation, która specjalizuje się w budowie sklepów internetowych na platformie Magento.