Zaloguj się:

Pieczatki firmowe - co musisz o nich wiedziecJednym z pierwszych działań po założeniu firmy jest kupno firmowej pieczęci. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, i wyjaśniamy, jakie dane powinny znaleźć się na pieczątce twojej firmy.
Jednym z pierwszych działań po założeniu firmy jest kupno firmowej pieczęci. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, i wyjaśniamy, jakie dane powinny znaleźć się na pieczątce twojej firmy.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pieczątkę?


Jak czytamy na stronie www.moderato.pl/pieczatki, wyjątkowo istotny jest komfort użytkowania i maksymalnie prosty system działania, który umożliwia płynną pracę. Ważne są także takie aspekty, jak ilość odbić, które można wykonać przy pomocy pieczątki, oraz ich szczegółowość. To ostatnie jest istotne zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanego logo firmy.

Jakie dane powinny znaleźć się na pieczątce firmowej?


Przedsiębiorca wpisany do rejestru lub ewidencji (CEiDG) powinien na pieczątce mieć informacje o numerze NIP oraz formie organizacyjno-prawnej. Dodatkowo podmioty podlegające wpisowi do CEiDG powinny posługiwać się także siedzibą prowadzonej działalności oraz adresem.
Natomiast podmioty podlegające wpisowy do Krajowego Rejestru Sądowego powinny na pieczątce umieścić informacje takie jak: nazwa firmy, oznaczenie formy prawnej, siedzibę i adres, NIP oraz dane dotyczące oznaczenia sądu rejestrowego i numer podmiotu w KRS.

Co grozi przedsiębiorcy za brak pieczęci firmowej?


Wbrew powszechnemu przekonaniu przedsiębiorca wcale nie musi posługiwać się pieczęcią firmową. Do jego obowiązków należy jedynie posługiwanie się i podawanie do wiadomości klientów danych wymienionych powyżej. W przypadku niedopełnienia obowiązku informacyjnego można otrzymać grzywnę w wysokości nie przekraczającej 5000 złotych.